آیا بایوسرها را می توان از بال های ICY MOONS OCEAN استفاده کرد؟

گونه هایی مانند Tubeworms vestimentiferan، Riftia pachyptila، مانند این موجود در نزدیکی جزایر گالاپاگوس، نشان دهنده نوعی از زندگی است که می تواند در نزدیکی دریاهای هیدروترمال دریایی عمیق بماند.

› ادامه مطلب

۲۷ اسفند ۱۳۹۶
زیست اخترشناسی بدون نظر

چگونه زندگی چند سلولی تکامل پیدا می کند؟

دانشمندان در حال کشف شیوه هایی هستند که سلول های تک سلولی ویژگی های تکامل یافته ای داشته باشند که آنها را به رفتار گروهی متصل می سازد و راه زندگی چند سلولی را در بر می گیرد. این اکتشافات می تواند در مورد چگونگی زندگی پیچیده فرازمینی در جهان های بیگانه روشن شود

› ادامه مطلب

۲۴ اسفند ۱۳۹۶
زیست اخترشناسی بدون نظر

استیون هاوکینگ کیهانشناس برجسته در گذشت

استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیک‌دان نظری و کیهان‌شناس برجسته بریتانیایی، نویسنده برخی از پرفروش‌ترین و محبوب ترین کتاب‌ها و رساله‌های تئوری معروف عالم کیهانشناسی و ستاره شناسی، که در  میان عموم مردم چهره‌ای مشهور بود، در ۷۶ سالگی درگذشت.

› ادامه مطلب

۲۳ اسفند ۱۳۹۶
اخبار نجومی بدون نظر

برخورد فاجعه بار ۶۵ میلیون سال پیش

پژوهش صورت گرفته توسط دانشمندان نشان می‌دهد که احتمالا آسمانسنگی که عامل انقراض دایناسورها و بخش زیادی از حیات ان زمان بود،

› ادامه مطلب

۲۰ اسفند ۱۳۹۶
سامانه خورشیدی بدون نظر

همنشینی ماه و ارباب حلقه ها در بامداد ۲۰ اسفند

در بامداد 20 اسفند در همنشینی بی بدیل ماه قمر زیبای زمین به دیدار دو سیاره زیبا سامانه خورشیدی می رود . در این زمان ماه از کیوان(زحل) حدود 2درجه و40 دقیقه فاصله دارد و از سیاره بهرام (مریخ) حدود13 درجه و44دقیقه فاصله دارد .

› ادامه مطلب

۱۹ اسفند ۱۳۹۶
پدیده های رصدی بدون نظر

مثلث زیبای ماه , ناهید و هرمز در بامداد ۲۶ آبان ۹۶

بامداد جمعه 26 آبان در همنشینی بامدادی , سه جرم زیبای سامانه خورشید یعنی سیارات ناهید (زهره) و هرمز(مشتری) و ماه به گرد هم می آیند و در افق شرقی صحنه دلپذیری را به وجود می آورند ولی با توجه به طلوع خورشید فرصت دیدار این پدیده کوتاه است .

› ادامه مطلب

شب نشینی ماه بر پیکر گاو نر در ۲۰ شهریور

در شب 20 شهریور حوالی ساعت 11 شب ماه قمر زیبای زمین به همنشینی برج گاو نر یا ثور می رسد و در کنار ستاره زیبای سدویس یا دبران و خوشه زیبای پروین جلوه ای خاص به آسمان زیبای شب می دهد .

› ادامه مطلب

۱۹ شهریور ۱۳۹۶
پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی ماه و ارباب حلقه ها در بامداد ۲۸ فروردین

بامداد 28 فروردین و حوالی ساعت 30 دقیقه بامداد اگر به ناحیه شرقی آسمان نظر کنید ماه قمر زیبای زمین را خواهید دید که همراه با ارباب حلقه ها سیاره کیوان (زحل) در حال صعود بر پهنه آسمان هستند و بسیار به یکدیگر نزدیک هستند .

› ادامه مطلب

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی ماه و هرمز در شب ۲۷ بهمن

ماه قمر زیبای زمین در شب چهارشنبه 27 بهمن به همنشینی سلطان سیارات سامانه خورشیدی یعنی سیاره هرمز(مشتری ) می شتابد . در این همنشینی ستاره زیبا و درخشان آلفا سنبله یا همان ستاره سماک اعزل نیز شرکت دارد

› ادامه مطلب

نزدیکی ماه و اورانوس ۱۴ بهمن

در شب پنجشنبه 14 بهمن , ماه قمر زیبای زمین به نزدیکی سیاره کم فروغ و گازی اورانوس می رسد حدود 6 درجه از این سیاره کم فروغ فاصله دارد برای مشاهده آن بایستی به خارج از شهر رفته و اندکی بعد از غروب خورشید

› ادامه مطلب