جهنمی زیبا به نام ناهید

سیاره ناهید یا زهره شاید در افکار گذشتگان خواهر دوقولوی زمین قلمداد میشد و محیط داخلی آن را چون بهشتی زیبا تصور کرده بودند ولی با پیشرفت علم و پی بردن به واقعیات حاکم بر این سیاره حال به خوبی میدانیم نه تنها از ان تصورات فانتزی و بهشت وار خبری نیست بلکه برعکس جهنمی سوزان و سنگین بر این سیاره حاکم است .

› ادامه مطلب

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
سامانه خورشیدی بدون نظر

بازوهای راه کاهکشان

دانشمندان اخیرا مستنداتی را در رابطه با اینکه کهکشان راه شیری چهار بازوی مارپیچی دارد و این یافته‌ها به حل بحث های جامعه نجومی بر سر تعداد بازوی‌های این کهکشان کمک میکنه .ستاره شناس ها همیشه بر سر تعداد بازوهای کهکشان راه شیری بحث و مشاجره داشتن .

› ادامه مطلب

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
کیهانشناسی بدون نظر

بارش جوزایی و عامل آن

بارش شهابی جوزایی (Geminid Meteor Shower) از بزرگترین بارش‌های شهابی سالانه است که در صورت فلکی جوزا (دوپیکر)، در شب‌های زمستان، قابل مشاهده هست . بارش جوزایی اغلب بزرگترین بارش شهابی سال لقب می‌گیرد ولی برخی اوقات این عنوان را بارش های شهابی برساوشی، بارش کوادرانتی و یا بارش شیر (اسدی) به خود اختصاص می دهند .

› ادامه مطلب

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
بارش های شهابی بدون نظر

آسمان با گوشه چشم

برخی اوقات در زندگی روزمره پیش آمده که برای دیدن برخی موارد اطرافیان به ما توصیه می کنند “با گوشه چشم نگاه کن بهتر مشخص هست” . حالا این مشاهده گوشه چشمی در امری تخصصی چون رصد و مشاهده اجرام سماوی با چشم غیر مسلح هم به ما کمک های شایانی میکند

› ادامه مطلب

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
نجوم عمومی بدون نظر

آب روشنایی است !!!

شاید از قدیمی ها شنیده باشید که در تعبیر خوابی با موضوع اب می گویند اب روشنایی است و یا در تشریح آبی که در پشت سر مسافر ریخته می شود می گویند آب روشنایی است . بعضا تصور می شود توصیف روشنایی برای آب شاید مربوط به اموزه های دینی اسلام باشد

› ادامه مطلب

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
اخترباستان شناسی بدون نظر

ابر کهکشان میلکومدا

حدود5 میلیارد سال دیگه راه شیری با کهکشان دوست و همسایه آندرومدا برخورد میکنه . پس از این اتفاق بزرگ آسمان شب چطوری خواهد بود چه منظره ای رو بشر می تونه ببینه آیا سهمگین و خطناک هست یا زیبا و دلنشین ؟

› ادامه مطلب

۲۵ فروردین ۱۳۹۸
کیهانشناسی بدون نظر

گردونه مهر

با توجه به رژفای دانش اخترشناسی در ایران باستان برخی از جشن ها و یا آیین های مقدس در مذاهب با پدیده های آسمانی پیوندی جدا نشدنی داشته اند و برخی اوقات با نگاه به طبیعت آسمان شب و یا روز می توان به تفسیر برخی رسوم متداول در جشن ها و آیین های مقدس که برگرفته از مام طبیعت است پی برد .

› ادامه مطلب

۲۵ فروردین ۱۳۹۸
اخترباستان شناسی بدون نظر

کمربند حیات و زیست پذیری

شب ها زمانی که به آسمان صاف و عاری از آودگی نوری نگاه کنیم هزاران هزار ستاره درخشان و کم فروغ را خواهیم دید که آسمان ما را شکل و نقش میدهند . البته نگاه هر کس به آسمان می تواند متفاوت باشد .

› ادامه مطلب

۲۵ فروردین ۱۳۹۸
زیست اخترشناسی بدون نظر

دیدار هلال شامگاهی ماه با سیاره ناهید در ۲۸ فروردین

شامگاه 28 فروردین هلال ماه که تازه سفری جدید را به دور زمین آغاز کزده است بر سر راهش به دیدار الهه آب های روان یعنی سیاره ناهید می رود . این پدیده زیبا را می توان بعد از غروب خورشید و در ناحیه غرب آسمان به نظاره نشست .

› ادامه مطلب

۲۸ فروردین ۱۳۹۷
پدیده های رصدی بدون نظر

وضعیت سیارات سامانه خورشیدی در شب های اواخر فروردین

در این شب ها سیاره هرمز یا مشتری حوالی ساعت 9و نیم شب طلوع می کند و تا کمی قبل از طلوع خورشید قابل مشاهد است این سیاره که در این شبها در صورت فلکی ترازو ساکن است و از قدر 2.28 – می درخشد .

› ادامه مطلب

۲۳ فروردین ۱۳۹۷
پدیده های رصدی بدون نظر