کیهانشناسی

از MACHO ها تا WIMPS ها : ۵ کاندیدای مهم ماده ی تاریک

زمانی که ما به کیهان نگاه میکنیم -حتی با قدرتمندترین تلسکوپ ها -فقط درصدی از ماده را میبینیم که میدانیم باید آنجا باشد. در واقع به ازای هر یک گرم از هر اتم در کیهان ، حداقل 5 برابر ماده نامرئی که ‘ماده تاریک ‘ نام گرفته وجود دارد. تاکنون دانشمندان از تشخیص آن عاجز بوده اند برخلاف سپری کردن سال ها تحقیق در این زمینه.

› لینک ثابت

دوشنبه, خرداد ۱۰م, ۱۳۹۵ کیهانشناسی بدون نظر

سفید چاله ها چه هستند ؟

سیاهچاله ها زمانی به وجود می آیند که ستارگان در یک انفجار ابرنواختری میمیرند ، بنابراین تعریف یک سفید چاله در کیهان چیست ؟
بهتر است قبل از صحبت در مورد سفید چاله اول تعریفی از سیاهچاله ها ارائه دهیم.

› لینک ثابت

چهارشنبه, خرداد ۵م, ۱۳۹۵ کیهانشناسی بدون نظر

سیاه چاله های ریز

میدونیم که هر ستاره ای که دچار رمبش و یا فروریزش مواد بر هسته خودش میشه و به سیاهچاله تبدیل میشه باید پر جرم باشه و حداقل سه برابر یا بیشتر , از خورشید پر جرم تر باشه در غیر این صورت فقط می تونه به ستاره نوترونی و یا کوتوله سفید تبدیل بشه .

› لینک ثابت

دوشنبه, آذر ۹م, ۱۳۹۴ کیهانشناسی بدون نظر

یونیدگی یا حالت چهارم ماده

در حالت عادی تعداد الکترونها و پروتون ها در اتم برابرند پس اتم از نظر بار الکتریکی خنثی می باشد . وقتی الکترونها را از هسته جدا کنیم با پدیده تازه ای روبر و میشویم .زمانی که یک اتم در حالت نرمال به سر می برد دارای تعداد الکترونها و پروتونهای مساوی است .

› لینک ثابت

شنبه, شهریور ۱م, ۱۳۹۳ کیهانشناسی بدون نظر

ساختار فروریزش ماده و انرژی روی سیاهچاله

نیوتن با بیان این نظریه که گرانش نیرویی است نامرئی که بین دو جرم عمل میکند توصیفی از نیروی جاذبه داشت . از دیدگاه نیوتن همه اجسام در حال وارد آوردن نیرو به هم و بطبع کشیدن یکدیگر به سمت خود هستند

› لینک ثابت

جمعه, تیر ۲۰م, ۱۳۹۳ کیهانشناسی یک نظر

در داخل یک سیاه چاله چه اتفاقی می افتد ؟

تا بحال کسی ندیده چه اتفاقی در مرکز یک سیاهچاله می افتد  دلیل این مسئله آنست که سیاه چاله ها چیزی بیشتر از نقاط بسیار کوچک و فوق العاده چگال از ماده نیستند

› لینک ثابت

شنبه, اردیبهشت ۱۳م, ۱۳۹۳ کیهانشناسی بدون نظر

بازتاب شرایط پس از انفجار بزرگ در کهکشان جدید

تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری فیزیکدانان نجومی دانشگاه مینه‌سوتا، با استفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته، یادگار ارزشمندی از شرایط پس از انفجار بزرگ را در حیاط پشتی کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند.

› لینک ثابت

جمعه, اسفند ۱۶م, ۱۳۹۲ کیهانشناسی بدون نظر

علت تغییر دیدگاه «انشتین» درباره ایستایی جهان چه بود؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، تغییر دیدگاه «انشتین» در خصوص ایستایی جهان از روند تفکر غیرمستقیم و تأثیرگذاری جمعی از اخترفیزیکدانان هم نسل وی نشأت گرفته است.

› لینک ثابت

چهارشنبه, اسفند ۷م, ۱۳۹۲ کیهانشناسی بدون نظر

چرا «نسبیت عمومی» اینشتین هنوز بی‌رقیب است؟

یک گزارش منتشره، به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا نسبیت عمومی اینشتین کماکان رقیب‌ناپذیر است.

› لینک ثابت

چهارشنبه, بهمن ۳۰م, ۱۳۹۲ کیهانشناسی بدون نظر

دمای سردترین جسم جهان را چطور اندازه می‌گیرند؟

دانشمندان شیوه جدیدی برای اندازه‌گیری ماده در حالت چگالش بوز-اینشتین (BEC) با استفاده از فیلتری جهت خنثی کردن آسیب ناشی از جریان‌های نوری ابداع کرده‌اند.

› لینک ثابت

سه شنبه, دی ۱۰م, ۱۳۹۲ کیهانشناسی بدون نظر