نجوم عمومی

نجوم چه فایده‌ای برای جامعه و بشریت دارد؟

سالانه میلیاردها دلار خرج پروژه‌های اخترشناسی می‌شود. اما چرا باید چنین مبالغ عظیمی را صرف دانش اخترشناسی کرد و فایده این کار برای جامعه و بشریت چیست؟

› لینک ثابت

شنبه, آذر ۳۰م, ۱۳۹۲ نجوم عمومی بدون نظر

یافتن ستاره قطبی از طریق صورت فلکی خرس بزرگ و ذات الکرسی

 اگر فاصله بین دو ستاره آلفا و بتا یا همان دبه و مراق رو 5 برابر کنیم و در همون راستای  خطی که بین دو ستاره ایجاد میشود امتداد دهیم به ستاره قطبی میرسیم .

› لینک ثابت

پنجشنبه, مهر ۱۱م, ۱۳۹۲ نجوم عمومی ۲ نظر

ایزوتوپ

Hydrogen_Isotopesدر مقیاس اتمی همه مواد از پروتون و نوترون و الکترون تشکیل شده اند .می توان همه مواد را بر اساس تعداد پروتون ها که مشخص کننده عدد اتمی هست و تعداد کل نوترونها و پروتونهای موجود در هسته دسته بندی کرد که با نام عدد جرمی یا وزن اتمی شناخته میشود .

› لینک ثابت

پنجشنبه, مرداد ۲۴م, ۱۳۹۲ نجوم عمومی بدون نظر

خطوط هایاشی(hayashi track)

در سالهای دهه 1960 میلادی ، کوشیرو هایاشی ، اخترشناس ژاپنی ، محاسبات کاملی در مورد ویژگی های ستارگان در حال انقباض انجام داد . این محاسبات که با ماشینهای حسابگر انجام شد ، تمام مراحل جزئی ستاره در حال انقباض و جزئیات فیزیکی ویژگی های این مراحل را دربرمی گرفت .

› لینک ثابت

دوشنبه, بهمن ۱۶م, ۱۳۹۱ نجوم عمومی بدون نظر

شفق قطبی چگونه بوجود می آید ؟

شفقزمانی که بادهای خورشیدی به سمت سیارات روانه شدند سیلی از ذرات باردار  خورشیدی به جو و مغناطکره سیارات برخورد میکند

› لینک ثابت

یکشنبه, مهر ۹م, ۱۳۹۱ نجوم عمومی ۴ نظر

تصاویر زیبای نجومی نشنال جئوگرافیک

مجله نشنال جغرافی این هفته با ارائه تصاویری از دونات گردو خاکی، هلال آتشین، سایه ماه روی زمین، مهمانی در راه شیری به معرفی بهترین تصاویر نجومی پرداخته است.

› لینک ثابت

سه شنبه, خرداد ۹م, ۱۳۹۱ نجوم عمومی بدون نظر

پارادوکس الغول

الغولبه نظر می رسید در سامانه ستاره دوتایی گرفتی الغول ستاره ی با جرم کمتر  یا ستاره B سریعتر  سیر تکاملی خود را طی کرده است که این مسئله با تئوری های بیان شده مغایر است .

› لینک ثابت

دوشنبه, اسفند ۲۲م, ۱۳۹۰ نجوم عمومی بدون نظر

ستارگان متغیر

large  ستارگان در طول دوران حیات خود بدون تغییر نمی‌مانند. رنگ، نوع، قطر  و درخشش آنها با زمان تغییر می‌کند.  این تغییرات در طی میلیاردها سال قابل مشاهده نیستند اما تعدادی از ستارگان تغییرات مهم و سریع دارند.

› لینک ثابت

سه شنبه, تیر ۲۱م, ۱۳۹۰ نجوم عمومی یک نظر

ویژگی‌های تپ اخترها

pulsar  تپ اخترها که نخستین بار توسط هویش و دانشجوی او بل برنل کشف شدند دارای پالس‌های منظم و سریع هستند. در زمان کشف تپ اخترها در سال ۱۹۶۸ هنوز مشخص نبود که آیا آنها پارازیت‌های زمینی هستند یا علائم یک زندگی فرازمینی

› لینک ثابت

شنبه, تیر ۱۸م, ۱۳۹۰ نجوم عمومی ۴ نظر

آیا پایان جهان و نابودی زمین نزدیک است؟

space_impact 1  .آیا سال 2012 پایان جهان است ؟  2  . آیا بشر به انتهای زندگی خود رسیده است ؟   3  . آیا کره خاکی و دارای حیات ما نابود می شود؟

› لینک ثابت

برچسب ها: , ,

چهارشنبه, خرداد ۱۱م, ۱۳۹۰ نجوم عمومی ۳۷ نظر