اخبار نجومی

استیون هاوکینگ کیهانشناس برجسته در گذشت

استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیک‌دان نظری و کیهان‌شناس برجسته بریتانیایی، نویسنده برخی از پرفروش‌ترین و محبوب ترین کتاب‌ها و رساله‌های تئوری معروف عالم کیهانشناسی و ستاره شناسی، که در  میان عموم مردم چهره‌ای مشهور بود، در ۷۶ سالگی درگذشت.

› لینک ثابت

چهارشنبه, اسفند ۲۳م, ۱۳۹۶ اخبار نجومی بدون نظر

سفر به فضا بوسیله بالون!

پروژه پارک موضوعی فیوچر ولی(Future Valley) چین قصد دارد تا با استفاده از بالون‌ مردم را به ارتفاعات نزدیک فضا برده تا آنها سفر به استراتوسفر را تجربه کنند.به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، تا زمانی که پروازهای شرکت فضایی ویرجین گالاکتیک راه‌اندازی شود، تنها راه رسیدن به فضا پرداخت 20 میلیون دلار به روسیه است

› لینک ثابت

پنجشنبه, شهریور ۱۸م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی یک نظر

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی به پیاده‌روی می‌روند

  “کیت رابینز” و “جف ویلیامز”، دو سکنه آمریکایی ایستگاه فضایی بین‌المللی روز جمعه (29 مرداد) برای انجام ماموریتی بر روی آزمایشگاه مداری به پیاده‌روی فضایی خواهند پرداخت. به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این ماموریت برای نصب نخستین آداپتور الحاق بین‌المللی (IDA) انجام خواهد شد

› لینک ثابت

چهارشنبه, مرداد ۲۷م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

“کنجکاوی” از خواب بیدار شد!

کاوشگر “کنجکاوی” پس از آن که خود را در دوم ژوئیه به دلیل نقص نرم افزاری به حالت استندبای در آورده بود مجددا بر روی مریخ شروع به کار کرد.

› لینک ثابت

پنجشنبه, تیر ۲۴م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

“جونو” نخستین تصویر از مشتری را ارسال کرد

فضاپیمای جونو نخستین تصویر خود را از زمان ورود به مدار سیاره مشتری به زمین ارسال کرد.به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این مدارگرد ناسا تصویر جدیدی را که لکه سرخ سیاره مشتری و برخی از کمربندهای ابری آن را در کنار سه قمر بزرگ اروپا، گانیمد و آیو نشان می‌دهد، توسط ابزار JunoCam ثبت کرده است.

› لینک ثابت

پنجشنبه, تیر ۲۴م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

ناسا تقویت کننده موشک SLS را با موفقیت آزمایش کرد

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ناسا از این سیستم به عنوان “قدرتمندترین راکت جهان “یاد می‌کند و می‌گوید هدف این آزمایش بررسی چگونگی فعالیت آغازین آن در سردترین دمای درجه بندی حرارتی این سیستم بوده است.ممکن است از این موتور قدرتمند برای فرستادن فضانوردان به مریخ استفاده شود.

› لینک ثابت

پنجشنبه, تیر ۱۰م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

کشف رژیم غذایی سرد سیاهچاله‌ها

ستاره‌شناسان از مدتها پیش بر این باور بودند که سیاهچاله‌ها از گاز یونیزه شده داغ تغذیه می‌کنند اما رصدهای اخیر به نمایش یک سیاهچاله پرداخته که گاز سرد را می‌بلعد.به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از گیزمگ، این نخستین شاهد قوی برای این نظریه است که ابرهای گازی سرد فضا نیز یکی از وعده‌های غذایی سیاهچاله‌ها هستند.

› لینک ثابت

شنبه, خرداد ۲۲م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

کشف ابر در سیاره پلوتو

تصاویر ثبت شده در زمان مواجهه فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا با سیاره کوتوله پلوتو در ژوئیه 2015 تاکنون توانسته اطلاعات زیادی از این جسم دوردست در اختیار ستاره‌شناسان قرار دهد.

› لینک ثابت

یکشنبه, خرداد ۱۶م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

درخشش بهرام(مریخ) در مقابله با زمین

روز دوشنبه 10 خرداد سیاره بهرام یا مریخ به نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین در 11 سال گذشته می رسد و کمتر از 75 میلیون کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. در حالت اصطلاحا مریخ به مقابله با زمین می رسد.این فاصله نزدیک باعث می شود تا سیاره مریخ کمی بزرگتر و درخشانتر از حد نرمال خود در آسمان رصد شود.

› لینک ثابت

سه شنبه, خرداد ۱۱م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر

کشف دورترین کهکشان در فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری

دانشمندان آمریکایی وجود دورترین و کم‌نورترین کهکشان جهان را در فاصله 13 میلیارد سال نوری از زمین تائید کردند.به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از مجله Astrophysical، فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از تلسکوپ “کِک 2″ در رصدخانه کِک و فرآیند همگرایی گرانشی توانستند این کهکشان کم‌نور را شناسایی کنند.

› لینک ثابت

چهارشنبه, خرداد ۵م, ۱۳۹۵ اخبار نجومی بدون نظر