پدیده های رصدی

دیدار هلال شامگاهی ماه با سیاره ناهید در ۲۸ فروردین

شامگاه 28 فروردین هلال ماه که تازه سفری جدید را به دور زمین آغاز کزده است بر سر راهش به دیدار الهه آب های روان یعنی سیاره ناهید می رود . این پدیده زیبا را می توان بعد از غروب خورشید و در ناحیه غرب آسمان به نظاره نشست .

› لینک ثابت

سه شنبه, فروردین ۲۸م, ۱۳۹۷ پدیده های رصدی بدون نظر

وضعیت سیارات سامانه خورشیدی در شب های اواخر فروردین

در این شب ها سیاره هرمز یا مشتری حوالی ساعت 9و نیم شب طلوع می کند و تا کمی قبل از طلوع خورشید قابل مشاهد است این سیاره که در این شبها در صورت فلکی ترازو ساکن است و از قدر 2.28 – می درخشد .

› لینک ثابت

پنجشنبه, فروردین ۲۳م, ۱۳۹۷ پدیده های رصدی بدون نظر

سیاره ناهید در شب های اواخر فروردین

این سیاره این شبها قبل از غروب خورشید در افق غربی و کمی بالاتر از افق قابل مشاهده است

› لینک ثابت

پنجشنبه, فروردین ۲۳م, ۱۳۹۷ پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی شامگاهی ماه و ستاره باستانی دل شیر

شامگاه 8 فروردین 97 , قمر زیبای زمین ماه به دیدار ستاره باستانی و معروف دل شیر (قلب الاسد) در صورت فلکی شیر یا برج اسد می شتابد .

› لینک ثابت

چهارشنبه, فروردین ۸م, ۱۳۹۷ پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی ماه و ارباب حلقه ها در بامداد ۲۰ اسفند

در بامداد 20 اسفند در همنشینی بی بدیل ماه قمر زیبای زمین به دیدار دو سیاره زیبا سامانه خورشیدی می رود . در این زمان ماه از کیوان(زحل) حدود 2درجه و40 دقیقه فاصله دارد و از سیاره بهرام (مریخ) حدود13 درجه و44دقیقه فاصله دارد .

› لینک ثابت

شنبه, اسفند ۱۹م, ۱۳۹۶ پدیده های رصدی بدون نظر

مثلث زیبای ماه , ناهید و هرمز در بامداد ۲۶ آبان ۹۶

بامداد جمعه 26 آبان در همنشینی بامدادی , سه جرم زیبای سامانه خورشید یعنی سیارات ناهید (زهره) و هرمز(مشتری) و ماه به گرد هم می آیند و در افق شرقی صحنه دلپذیری را به وجود می آورند ولی با توجه به طلوع خورشید فرصت دیدار این پدیده کوتاه است .

› لینک ثابت

چهارشنبه, آبان ۲۴م, ۱۳۹۶ پدیده های رصدی بدون نظر

شب نشینی ماه بر پیکر گاو نر در ۲۰ شهریور

در شب 20 شهریور حوالی ساعت 11 شب ماه قمر زیبای زمین به همنشینی برج گاو نر یا ثور می رسد و در کنار ستاره زیبای سدویس یا دبران و خوشه زیبای پروین جلوه ای خاص به آسمان زیبای شب می دهد .

› لینک ثابت

یکشنبه, شهریور ۱۹م, ۱۳۹۶ پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی ماه و ارباب حلقه ها در بامداد ۲۸ فروردین

بامداد 28 فروردین و حوالی ساعت 30 دقیقه بامداد اگر به ناحیه شرقی آسمان نظر کنید ماه قمر زیبای زمین را خواهید دید که همراه با ارباب حلقه ها سیاره کیوان (زحل) در حال صعود بر پهنه آسمان هستند و بسیار به یکدیگر نزدیک هستند .

› لینک ثابت

چهارشنبه, فروردین ۲۳م, ۱۳۹۶ پدیده های رصدی بدون نظر

همنشینی ماه و هرمز در شب ۲۷ بهمن

ماه قمر زیبای زمین در شب چهارشنبه 27 بهمن به همنشینی سلطان سیارات سامانه خورشیدی یعنی سیاره هرمز(مشتری ) می شتابد . در این همنشینی ستاره زیبا و درخشان آلفا سنبله یا همان ستاره سماک اعزل نیز شرکت دارد

› لینک ثابت

دوشنبه, بهمن ۲۵م, ۱۳۹۵ پدیده های رصدی بدون نظر

نزدیکی ماه و اورانوس ۱۴ بهمن

در شب پنجشنبه 14 بهمن , ماه قمر زیبای زمین به نزدیکی سیاره کم فروغ و گازی اورانوس می رسد حدود 6 درجه از این سیاره کم فروغ فاصله دارد برای مشاهده آن بایستی به خارج از شهر رفته و اندکی بعد از غروب خورشید

› لینک ثابت

سه شنبه, بهمن ۱۲م, ۱۳۹۵ پدیده های رصدی بدون نظر