انقلاب تابستانی

یلدااگر مقاله نوشته شده درباره شب یلدا (انقلاب زمستانی) را مطالعه کرده باشید به راحتی می توانید عکس بودن این دو زمان را درک کرده و بفهمید. ولی برای سهولت کار مخاطبان در این نوشتار به توضیح کامل و واضح آن به زبانی ساده می پردازیم .
انقلاب تابستانی یا روز 31 خرداد ماه (روز ساعت های آفتابی) از لحاظ نجومی اول تابستان است و خورشید در حرکت سالیانه خود در اول تابستان در شمالی ترین نقطه شرق,طلوع و در شمالی ترین نقطه غرب, غروب می کند و با زیاد شدن زاویه حرکتی خورشید در آسمان خورشید باید مسافت بیشتری را در آسمان بپیماید و ما در این زمان شاهد بلندترین روز و کوتاه ترین شب سال هستیم (درست برعکس انقلاب زمستانی) .

حال کمی به توضیح مسائل بالا می پردازیم . ما می دانیم که مدار حرکت زمین با دایره البروج (مدار فرضی خورشید) 23/5 درجه اختلاف دارد و در نقطه انقلاب تابستانی زمین به بالاترین حد خود و بیشترین اختلاف با دایره البروج می رسد که برابر با 23/5 درجه است که این اختلاف در انقلاب زمستانی برابر با23/5 – است . ولی از انقلاب تابستانی به بعد خورشید از شمالی ترین نقطه شرق و غرب فاصله گرفته و رفته رفته به نقطه شرق و غرب واقعی نزدیک می شود تا اعتدال پاییزی که در این زمان به علت حد وسط حرکتی خورشید در آسمان نسبت به انقلاب زمستانی و تابستانی زمان شب و روز با هم برابرند به مانند اعتدال بهاری (جشن نوروز) .

انقلاب تابستانی
نقطه سبز زمین در نقطه انقلاب تابستانی و نقطه آبی زمین در انقلاب زمستانی
محمد مسعود صحت بخش

برچسب ها: , , , , , , ,

جمعه, خرداد ۲۹م, ۱۳۸۸ جشن های باستانی نجومی | دفعات بازدید: 5,221

یک نظر در انقلاب تابستانی

  • هومن محمدیان می‌گه:

    با توجه به گاهشماری خورشیدی و وجود سالیان کبیسه ؛ تعیین و تطبیق دقیق روزهای معین انقلاب زمستانی و تابستانی در دو تقویم‌ هجری خورشیدی و میلادی چگونه ممکن می شود!؟

  • اضافه کردن نظر