تلسکوپ فضایی هرشل

چشمان هرشل در ژرفای آسمان

تلسکوپ فضایی هرشل  تلسکوپ فضایی هرشل که پس از پرتاب لقب بزرگترین تلسکوپ آیینه ای فضایی را به یدک می کشد حاصل دو دهه تلاش آژانس فضایی اروپا ESA است تا بتواند کمبود های تلسکوپ فضایی هابل را رفع کرده و نگاه کنجکاو بشر را به ژرفنای تاریک هستی هدایت کند .

ویژگی ها 

تلسکوپ فضایی هرشل دارای آیینه ای به قطر 3/5 متر است که از اتصال 12 قطعه کریور سیلیکون ساخته و پرداخته شده است که می تواند کیفیت عکس های گرفته شده را بالا برده و اخترشناسان را در تحلیل داده ها یاری رساند . این تلسکوپ قرار است در فاصله 1/5 میلیون کیلومتری از سطح زمین مستقر شود و به کاوش در کیهان بپردازد . 

محدوده کاری هرشل بسیار خاص بوده و قرار است دانشمندان به یاری آن به مطالعه فرایند تشکیل ستاره ها و تکوین کهکشانها پرداخته و همچنین موقعیت ستارگان را در عمیق ترین نقاط ابرهای گازی مورد بررسی قرار داده و از درونی ترین قسمت های غبارها و مناطق سرد جهان هستی به جمع آوری اطلاعات بپردازد که البته شایان ذکر است این قابلیت ها را مدیون استفاده از طول موج های با طول موج بلند و طیف های مادون قرمز و ماکرویو است . البته در نظر است با استفاده از این قابلیت های گسترده این تلسکوپ نگاهی ژرف به اجرام یخی که در مرزهای سامانه خورشیدی در حال گردش به گرد خورشید هستند انداخت و از رموز آن بیشتر مطلع شد . 

این تلسکوپ که به پاس زحمات سر ویلیام هرشل اخترشناس قرن 18 نامگذاری شده دارای دستگاه هایی است که تمامی مراحل کاری ذکر شده را در صورت سلامت کامل می تواند به اجرا گذارد. 

از اصلی ترین ابزارآلات آن می توان به دوربین طیف سنج فوق پیشرفته آن و سیستم HIFI نصب شده بر روی آن نام برد که باعث کارایی بالای این تلسکوپ شده اند . 

این تلسکوپ قرار است به همراه تلسکوپ پلانک و توسط موشک آریان سازمان فضایی اروپا به فضا فرستاده شود. 

تلسکوپ فضایی هرشل

تلسکوپ هرشل

هاشم کلانتری

برچسب ها: , , , , , ,

جمعه, مهر ۲۴م, ۱۳۸۸ تلسکوپ های فضایی | دفعات بازدید: 2,254

اضافه کردن نظر