اجرام غیر عادی

                                                                               راز کهکشان های رادیویی
iranastro.ir کهکشانهای رادیویی اجرامی غیرعادی هستند که مقدار امواج رادیویی که به سمت فضای میان کهکشانی گسیل می کنند بسیاربیشتروچشمگیر تر از کهکشانهای عادی است،به طورمثال کهکشان(قو A )دجاجه A کهکشانی است که درفاصله حدود700میلیون سال نوری از ما قرارگرفته و تابش آن درطول موجهای رادیویی چیزی حدود یک میلیون برابریک کهکشان عادی است. درادامه به تشریح چگونگی به وجود آمدن امواج رادیویی قوی دراین کهکشان خواهیم پرداخت.
موج های رادیویی دراین نوع کهکشانهای غیرعادی دریک نقطه بسیارپرجرم که به احتمال قوی می بایست یک سیاه چاله پرجرم باشد تولید وساطع می شوند.
گازهای پرحجم حول سیاه چاله مرکزی گردش کرده وبا سرعت زیادی که تحت تاثیرنیروی گرانشی پرقدرت سیاه چاله کسب می کنند شرایطشان برای گرم شدن وفشردگی بسیارزیاد وغیرقابل تصورآماده شده ودرچنین موقعیتی هست که ان‍رژی توسط مواد گوناگون ساطع می شود. این انرژی ساطع شده تحت تاثیرنیروهای ربایشی سیاه چاله به سمت فضا پرتاب می شوند که دراین لحظه 2جریان پرقدرت جت استریم که ماهیتی موجی دارند درجهت عمودی به سمت بالاحرکت می کنند که درحین انجامش پروسه ودرحوالی این امواج قدرتمند موجهای رادیویی به وجود می آیند .این امواج ،زمانی به فضای لاتیناهی گسیل می شوند که مواد با خاصیت رسانایی بالا حول میدان ربایشی سیاه چاله به گردش می پردازند.
و این گوشه ای از عجایب اینگونه اجرام است .
دجاجه a
                                                         دجاجه A
محمد مسعود صحت بخش

برچسب ها: , , , , ,

شنبه, دی ۵م, ۱۳۸۸ کیهانشناسی | دفعات بازدید: 1,042

یک نظر در اجرام غیر عادی

  • مهدی تقیه می‌گه:

    عالی

  • اضافه کردن نظر