مثلث زمستانی

شاید با نام مثلث تابستانی آشنایی داشته باشید مثلثی که در شب های تابستان سه ستاره نثر واقع(صورت فلکی چنگ رومی), نثر طایر(صورت فلکی عقاب) و دنب(صورت فلکی دجاجه یا قو) می سازند ولی در شب های زمستان نیز مثلثی در آسمان نقش می بندد که کم از مثلث تابستانی نداشته و حتی می تواند زیباتر و پرشکوه تر باشد .

مثلث زمستانی از سه ستاره معروف و درخشان ابط جوزا (صورت فلکی شکارچی) شباهنگ (صورت فلکی سگ بزرگ) و شعرای شامی (صورت فلکی سگ کوچک) تشکیل میشود . فاصله بین ستاره درخشان ابط جوزا تا شباهنگ که یکی از اضلاع را می سازد حدود 26 درجه است . فاصله بین ستاره ابط جوزا و ستاره شعرای شامی که یکی دیگر از اضلاع هست حدود 25 درجه هست و فاصله بین ستاره شعرای شامی و ستاره پرفروغ شباهنگ حدود 25 درجه است .

این مثلث به خاطر درخشان بودن ستارگان راس آن بسیار پرشکوه هست هرچند به مانند همتای تابستانی خود معروف نیست با اینکه جلوه گری این مثلث و ستارگانش از همتای تابستانیشان بیشتر است  .

ستاره ابط جوزا از قدر 45/0  ستاره شباهنگ از قدر 45/1 – و ستاره شعرای شامی هم از قدر 4/0 می درخشند که در مقایسه با ستارگان مثلث تابستانی بسیار درخشانتر هستند و تنها ستاره ای که می تواند رقیب خوبی برای ستارگان مثلث زمستانی باشد ستاره نثر واقع از قدر 0/00 می باشد .

جلوه گری این مثلث در میان صورت های فلکی معروفی چون : شکارچی , سگ بزرگ, سگ کوچک دوپیکر, گاو نر و ارابه ران وستارگان درخشانشان می تواند بسیار باشکوه باشد .

محمد مسعود صحت بخش

پنجشنبه, دی ۲۱م, ۱۳۹۱ ستارگان | دفعات بازدید: 2,879

یک نظر در مثلث زمستانی

  • علیرضا می‌گه:

    خیلی خیلی خیلی ممنون هر جا که گشتم نبود فقط شما کمکم کردید…thank you so much!!!!

  • اضافه کردن نظر