کیوان و ناهید در آسمان بامدادی

saturn-venusسیاره زحل (کیوان) این روزها در آسمان بامدادی قابل مشاهده است و از قدر 8/ 0 می درخشد که با وجود حضور در آسمان صبحگاهی نیاز است کمی سحر خیز باشیم و اگر با یک اپتیک حتی کوچک به آن نگاه کنیم بسیار جالب خواهد بود .

 کمی پایینتر (حدود 18 درجه) سیاره درخشان و زیبای زهره (ناهید) در حال درخشش است و به راحتی حتی برای افراد بی تجربه هم قابل مشاهده است و لی برای یافتن کیوان افراد بی تجربه کمی باید دقت کنند . هر دو سیاره در برج سنبله (VIRGO ) قرار دارند . سیاره کیوان را در عرض های حدود 31 درجه و افق ناحیه مرکزی ایران می توان در ساعت حدود 3 مشاهده کرد ولی زهره کمی دیرتر و در ساعت 4:15 قابل مشاهده است .

ناهید و کیوان

ناهید با دایره آبی و کیوان با دایره زرد مشخص شده اند

حمید رضا گلکاریه

برچسب ها: , , , , , , ,

پنجشنبه, آذر ۱۸م, ۱۳۸۹ دسته‌بندی نشده | دفعات بازدید: 1,684

۲ نظر در کیوان و ناهید در آسمان بامدادی

  • اصغر می‌گه:

    سلام چند روزی است که من مطالب این سایت را مطالعه میکنم چطور میتوانم مکان یک سیاره یاکهکشان را در اسمان بیدا کنم حدود دوماه بیش من ستاره زحل را در شیراز اوایل شب با یک تلسکوب رصد کردم در حالی که در همین صفحه نوشته شده ستاره صبح گاهی

    • محمدمسعود صحت‌بخش می‌گه:

      با سلام … باید به تاریخ مطلب هم توجه کرد این مطلب برای قبل هست برای اطلاع از وضعیت سیارات به گزارش به روز شده که در همین سایت با عنوان وضعیت سیارات در شب های پایانی تابستان نگاشته شده مراجعه کنید . در حال حاضر یعنی شهریور ۹۲ سیارات ناهید و کیوان در آسمان شامگاهی قرار دارند و سیارات مشتری و مریخ در آسمان صبحگاهی قرار دارند.

  • اضافه کردن نظر