افسانه صورت های فلکی خرچنگ و شجاع(مار نه سر)

بنا بر اسطوره های  یونانی صورت فلکی خرچنگ  CANCER    توسط هرا Hera در آسمان نهاده شد . حرا قسم خورده بود که هرکول قهرمان افسانه ای یونان و فرزند زئوس را بکشد ولی هر بار بخاطر قدرت هرکول شکست میخورد .  هرکول مرتکب گناه بزرگی شد که برای بخشوده شدن مجبور بود از  یک خوان 12 گانه  که بسیار سخت بود گذر کند . یکی از سهمگین ترین خوان ها مبارزه با ماری 9 سر به نام هیدرا بود . در خلال جنک حرا خرچنگ را مامور میکند تا به هرکول نزدیک شده و به او صدمه بزند ولی هرکول با یک ضربه پا خرچنگ را نابود میکند . حرا به خاطر خدمتی که خرچنگ به او انجام داده بود او را به آسمان عروج می دهد  تا جاودانه باشد . صورت فلکی خرچنگ یکی از صورت های فلکی دایره البروجی است و نشانه نجومی ماه تیر  محسوب می شود . بهترنی زمان برای رصد این صورت فلکی اواخر زمستان و اوایل بهار است . معروفترین جرم عمق آسمانی که در صورت فلکی خرچنگ قرار دارد خوشه کندوی عسل یا M44  است که دیدن آن با تلسکوپ یا دوربین دو چشمی بسیار شور انگیز است .

HYDRA مار 9 سر
هیدرا نام ماری 9 سر بود که بسیار وحشتناک و خطرناک بود به گونه ای که دارای نفسی زهرآگین و متعفن بود . هیدرا یکی از 12 خوانی  بود که هرکول قهرمان افسانه ای یونان می بایست برای بخشوده شدن گناهش پشت سر بگذارد . اما کشتن این مار 9 سر کار آسانی نبود چرا که هر بار که یکی از سرهای این مار قطع میشد سر دیگری رشد میکرد . هرکول برای کشتن این مار عجیب و خطرناک از برادرزاده خود لولائوس Iolaus کمک گرفت به گونه ای که در زمانی که هرکول هرکدام از سر ها را قطع میکرد لولائوس جای سرها را داغ میکرد تا از رشد سر جدید جلوگیری شود و بدینگونه هرکول توانست پیروز میدان باشد . زمانی که خبر این پیروزی هرکول به شاه  Eurytheus رسید او این پیروزی را یک پیروزی مطلق ندانست چرا که معتقد بود هرکول در این راه از برادرزاده خود استفاده کرده است . به اعتقاد یونانیان تصویر این مار ترسناک بر بدن زئوس خدای خدایان حک شده بود .

صورت فلکی هیدرا که با نام شجاع نیز شناخته می شود در اواخر زمستان و اوایل بهار موقعیت رصدی مناسبی دارد و برای یافتن آن کافیست صورت فلکی شیر را یافت و با استفاده از یک نقشه جایگاهش را تشخیص داد قابل ذکر است برای رصد این صورت فلکی داشتن افق باز الزامیست .
سها تهرانی

سه شنبه, آذر ۵م, ۱۳۹۲ افسانه صورت های فلکی | دفعات بازدید: 4,721

یک نظر در افسانه صورت های فلکی خرچنگ و شجاع(مار نه سر)

  • Farzane می‌گه:

    با عرض سلام…ممنون از اطلاعات عالی تون… ولی اگر تصویری رصد شده از صورت فلکی اژدها و شجاع و خرچنگ رو هم میگذاشتید خیلی بهتر بود.

  • اضافه کردن نظر