کاوشگر افق های نو در فاصله ای کمتر از ۴ واحد نجومی پلوتو

افق های نو یا (New Horizons) نام کاوشگری است که برای ماموریتی با همین نام در ورای مدار نپتون و در اطراف سیاره کوتوله پلوتو طراحی و ساخته شده است . هدف این کاوشگر بررسی ترکیبات  و اجزای سازنده سطحی سیاره کوتوله پلوتو و اقمار سه گانه آن شارون، نیکس، و هیدرا می باشد .این فضا پیما که توسط سازمان فضایی آمریکا طراحی و ساخته شده است نخستین کاوشگری است که به سمت پلوتو می رود و به بررسی آن می پردازد از دیگر ماموریت های این کاوشگر بعد ازدیدار با سیاره خدای دنیای زیرین اسطوره های یونانی یا همان پلوتو بررسی و مطالعه کمربند کویی پر است .
این کاوشگر در سال 2005 به فضا پرتاب شد(ساعت 10:30 شب 29 دی ماه 84) و مدت زمان سفر آن را حدود 10 سال تخمین زده اند و  پیش بینی میشود در تابستان سال 2015 میلادی به مقصد خود برسد . و هم اکنون یعنی در ماه فوریه سال 2014 (اسفند 92) به فاصله ی کمتر از 4 واحد نجومی از سیاره پلوتو رسیده است . به گفته سازندگان و دانشمندان پروژه افق های نو این کاوشگر در  دی ماه سال 93 به فاصله ای از سیاره کوتوله پلوتو میرسد که می تواند  داده برداری های خود از پلوتو را آغاز کند و در تیرماه 94 به نزدیکترین فاصله خود از پلوتو می رسد .


قابل ذکر است گاوشگر افق های نو بیشترین سرعت را در میان کاوش گرهای فضایی دارد ولی برای افزایش سرعت حرکت به سمت هدف از نیروی گرانشی سیاره غول پیکر هرمز( مشتری )نیز استفاده شده است که به نیروی سنگ قلاب موسوم است .

محمد مسعود صحت بخش

جمعه, اسفند ۹م, ۱۳۹۲ تلسکوپ های فضایی | دفعات بازدید: 2,410

اضافه کردن نظر