تایید وجود اقیانوسی زیر سطحی در انسلادوس

طی تحقیقات فضای پیمای کاسینی متعلق به سازمان فضایی ناسا در سال 2005 با استنباط به فوران بخار اب و یخ در محلی نزدیک به قطب جنوب انسلادوس قمر زحل  دانشمندان احتمال وجود اقیانوسی از آب مایع را در اعماق  قمر انسلادوس  محتمل می دانستند .
اطلاعات جدید ارائه شده توسط فضا پیمای کاسینی ناسا  اولین اندازه گیری های ژئوفیزیکی از ساختار داخلی قمر انسلادوس را نشان میدهد  که وجود اقاینوسی زیر سطحی در محل قطب جنوب , انسلادوس را تایید میکند . دیوید استیونسون، دانشمند علوم سیاره‌ای در موسسه کلتک می‌گوید: این اولین  بار است که ما با استفاده از روش ژئوفیزیکی موفق به تعیین ساختار داخلی قمر  انسلادوس شده‌ایم.


در این منطقه  اقیانوسی با عمق 6 مایل (10 کیلومتر) قرار دارد که در عمق  19 الی 25 مایلی (30 تا 40 کیلومتری) زیر سطح یخ زده انسلادوس  قرار گرفته است . بخش زیادی از شور هیجان ناشی از این کشف  بخاطر این است که وجود چنین محیط مرطوبی می تواند به احتمال زیاد محیط مناسبی برای حیات میکروبی در منظومه شمسی  ما باشد . جت های خارج شده از قطب جنوب انسلادوس حاوی آب شور و مواد عالی و شیمیایی اساسی برای زندگی است .
لیندا  اسپیلکر  دانشمند پروژه کاسینی jpl ناسا  می گوید . این کشف دیدگاه ما را نسبت به مناطق قابل سکونت در سامانه خورشیدی خودمان و همچنین در سیستم های سیاره ای که اطراف دیگر ستارگان هستند را گسترش می دهد.

ترجمه از : محمد مسعود صحت بخش

solarsystem.nasa.gov

جمعه, فروردین ۱۵م, ۱۳۹۳ اقمار | دفعات بازدید: 3,032

۲ نظر در تایید وجود اقیانوسی زیر سطحی در انسلادوس

  • رهاوی می‌گه:

    ببخشید میشه درباره “فلت فشان” هم مقاله بزارین؟

  • اضافه کردن نظر