نزدیکی مشتری و اورانوس

IRANASTRO  طی شب های 21 ,22 ,23 و 24 دیماه 89 دو سیاره گازی سامانه خورشیدی یعنی هرمز (مشتری) غول پیکر و اورانوس در آسمان از لحاظ ظاهری به هم نزدیک شده و به اصطلاح مقارن یکدیگر می شوند . تنها تفاوتی که این مقارنه با دیگر مقارنه ها دارد یک طرف مقارنه به راحتی دیده نمی شود و حتما” می دانید که آن سیاره کم فروغ اورانوس است . ولی در این شب های یاد شده و البته چند شب بعد از این شب ها سیاره هرمز (مشتری) بسیار به اورانوس نزدیک می شود و  می تواند راهنمای خوبی برای یافتن سیاره اورانوس توسط تلسکوپ باشد هر چند در درون اپتیک هم سیاره اورانوس را به مانند یک ستاره و نقطه ای می بینید ولی حتی اینجور دیدن اورانوس هم صفای خاص خود را دارد .
این دو سیاره در روز 21 دیماه حدود 36 دقیقه (یعنی کمتر از یک درجه) از هم فاصله دارند و طی شب های بعد کمی از هم فاصله می گیرند که طی شب های یاد شده فاصله آنها به حدود یک درجه می رسد . قدر اورانوس حدود  9/5 و قدر هرمز    3/2 –  است  . هر دو سیاره هم اکنون در صورت فلکی دو ماهی (حوت) به سر می برند و بعد از غروب خورشید می توانید به رصد این پدیده بپردازید در ضمن  برای یافتن اورانوس لازم است از آلودگی نوری به دور باشید .
در صورت داشتن CCD و یا دوربین مناسب می توانید با رصد پی در پی در این شبها از فاصله گرفتن و حرکت این دو سیاره نسبت به هم عکسی تهیه کنید  که بسیار جالب است .

نجوم ایران

نقشه رصدی هرمز و اورانوس

محمد مسعود صحت بخش

برچسب ها: , , , , ,

سه شنبه, دی ۲۱م, ۱۳۸۹ راهنمای رصد سیارات | دفعات بازدید: 1,854

اضافه کردن نظر