جشنواره رصدی زرتشتیان در یزد

iranastro  جشنواره رصدی زرتشتیان در تاریخ 1 بهمن ماه 89 با حضور بیش از 150 جوان دانشجوی زرتشتی از سراسر کشور در قلعه زین الدین یزد برگزار شد .
در این جشنواره ابتدا تمامی شرکت کنندگان به کویر نوردی در منطقه کوه ریگ مهریز پرداخته و گردش خود را  با بازدید از منطقه مقدس زرتشتیان یعنی پیر نارکی در منطقه مهریز ادامه دادند و حتی با دیدن حیات وحش منطقه بر لذت این گردش افزوده شد. و بعد از غروب خورشید با حضور در منطقه رصدی قلعه زین الدین به رصد اجرامی چون سیاره هرمز(مشتری), سحابی جبار ,خوشه سگ بزرگ, ماه و …. پرداخته و با مبانی مقدماتی کار با تلسکوپ ,جهت یابی از طریق ستاره قطبی ,ماه و خوشه پروین و پیمایش آسمان آشنا شدند .
این جشنواره به همت انجمن نجوم یزد برگزار شد و سرپرستی گروه را آقایان : محمد مسعود صحت بخش و حمید رضا گلکاریه بر عهده داشتند .
بعد از خاتمه رصد و صرف شام شرکت کنندگان با اجرای مراسم رقص بلوچی که توسط نیروی خدماتی قلعه برگزار شد مراسم را پی گرفتند و همچنین در ادامه مراسمات مسابقه ای میان جوانان زرتشتی برگزار شد که این برنامه حکم اختتامیه مراسم را داشت . البته قابل ذکر است روز قبل از مراسم کلیه شرکت کنندگان با حضور در پارک علم و فناوری و ضمن آشنایی با بخش های مختلف پارک با تجمع در دفتر انجمن نجوم یزد با آسمان مجازی آشنا شدند و با رصد خورشید توسط تلسکوپ خورشیدی از زیبایی های نجوم لذت بردند.  

قلعه زین الدین

حوالی منطقه رصدی قلعه زین الدین

 

قابل ذکر است از این مراسم عکس و تصویری در دسترس نیست چرا که گروه مایل به عکس برداری از مراسم نبودند.
حمید رضا گل کاریه

برچسب ها: , , , ,

شنبه, اسفند ۱۴م, ۱۳۸۹ گزارشات نجومی | دفعات بازدید: 806

اضافه کردن نظر