آیا پولوتو یک سیاره است؟

یک سیاره چیست؟ برای نسل بچه ها جواب آسان بود, توپ بزرگی متشکل از سنگ و یا گاز که به دور خورشید می چرخد، و نه تا از آنها در منظومه شمسی ما وجود دارد. اما پس از آن ستاره شناسان اشیاء هم – اندازه با پولوتو را پیدا کردند که در حال چرخش در ورای نپتون بودند.
سپس اشیاء هم اندازه با مشتری را که به دورستاره های دوردست در حال چرخش بودند پیدا کردند، در ابتدا تعداد انگشت شماری و سپس صدها اشیاء از آنها پیدا شدند. بنابراین جواب خیلی ساده نبود که آیا همه این اشیا تازه کشف شده سیاره بودند؟
از آنجایی که اتحادیه  بین المللی نجوم (IAU) مسئول نامگذاری تازه های کشف شده در جهان است، این سوال را در جلسه 2006 مطرح کردند. آنها سعی بر تعریفی از سیاره داشتند که همه با با آن موافق باشند. اما ستاره شناسان توافق نمیکردند. در نهایت پس از رأی گیری تعریفی را انتخاب کردند که فکر میکردند مناسب باشد.
در حال حاضر، تعریف رسمی می گوید که یک سیاره یک جسم آسمانی است که:
1- در مداری به دور خورشید است،
2- گرد و یا تقریبا گرد است و
3- “محدوده مشخصی” در اطراف مدارش دارد.
اما این تعریف باعث منحرف شدن کلاسهای درس در سراسر کشور شد.
اولین مورد, فقط در مورد سیاره های منظومه شمسی ما بکار میرود. در مورد همه اشیاء فراخورشیدی که به دور ستاره های دیگر می چرخند چه میتوان گفت؟ ایا آنها هم سیاره هستند؟ آیا پولوتو از یک مجمع سیارات ایجاد شده و اکنون یک سیاره کوتوله خوانده می شود؟ آیا یک سیاره کوتوله یک سیاره کوچک است. اینها مطابق با IAU نیستند. هرچند که یک درخت میوه کوتوله هنوز هم یک درخت میوه کوچک است، و یک همستر کوتوله هنوز یک همستر کوچک است.
هشت سال بعد، مرکز هاروارد اسمیتسونین برای علوم اخترفیزیک تصمیم به بازنگری سوال ” یک سیاره چیست؟” گرفت. در 18 سپتامبر ما میزبان یک بحث در میان سه کارشناسان برجسته ی علوم سیاره ای بودیم. هر یک از آنها حالتی را ارائه دادند که سیاره بودن یا نبودن را نشان می داد. هدف پیدا کردن تعریفی از سیاره بود که مخاطبان مشتاق بتوانند با آن موافقت کنند.
Dr. Owen Gingerich که ریاست کمیته تعریف سیاره را داشت, دیدگاه تاریخی خود را ارائه داد.
Gareth Williams نماینده the Minor Planet Center بود و دیدگاه IAU را ارائه داد, دکتر Dimitar Sasselov نماینده Harvard Origins of Life Initiative دیدگاه دانشمندان سیاره شناس را ارائه داد.
Gingerich استدلال کرد که “یک سیاره یک لغت فرهنگی تعریف شده است که در طول زمان تغییر میکند” و پولوتو یک سیاره است. Williams نظر IAU را ارائه داد و بیان کرد که پولوتو یک سیاره نیست و تعریف Sasselov از سیاره این بود: ” کوچکترین توده ی کروی از ماده که در اطراف ستاره و یا بقایای ستاره ای شکل گرفته است ” و طبق آن پلوتو یک سیاره است.
پس از اینکه متخصصین بهترین حالت آن را ساختند, مخاطبان در مورد آنچه که یک سیاره است یا نه و این که آیا پلوتو جزو آن است یا نه, رأی دادند.
بر طبق نظرات و آراء, استدلال Sasselov برنده و پولوتو بعنوان یک سیاره شناخته شد. ویدئویی از بحث مخاطبان و رأی گیری ها را می توان در سایت زیر ببینید:
https://www.youtube.com/user/ObsNights
مرکز هاروارد اسمیتسونین برای علوم اخترفیزیک (CFA) همکار مشترک Smithsonian Astrophysical Observatory و the Harvard College Observatory است. دانشمندان CFA، در شش بخش پژوهش، مطالعه , منشا، تکامل و سرنوشت نهایی عالم سازمان یافته اند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مراجعه کنید به:
David A. Aguilar
Director of Public Affairs
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
617-495-7462
daguilar@cfa.harvard.edu
Christine Pulliam
Public Affairs Specialist
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
617-495-7463
cpulliam@cfa.harvard.edu

ترجمه از : زهرا حسنی

http://www.cfa.harvard.edu/news/2014-25

شنبه, مهر ۵م, ۱۳۹۳ سیارات | دفعات بازدید: 2,398

اضافه کردن نظر