رصد دریاها و گودال های ماه

ماه  رصد عوارض سطحی ماه همیشه جذابیت خاص خود را دارد چه رصدگر با سابقه باشد چه تازه کار فرقی نمی کند چرا که دیدن سطح ماه چه با چشم چه با ابزارالاتی همچون دوربین دو چشمی یا تلسکوپ ویژه ای دارد .

 عوارض سطحی که اولین بار گالیله آنها را دریا های ماه تصور کرد بیابان های نسبتا” مسطحی هستند که از سرد شدن گدازه بر سطح ماه پدید آمده اند .
برای رصد دریاهای ماه می توان از شب تربیع اول (شب هفتم ماه قمری) شروع کرد ولی بهتر است تا در شب 14 که ماه کامل است این کار را انجام دهیم حال چه با چشم غیر مسلح چه به وسیله ابزارهایی چون دوربین و تلسکوپ .
برای رصد گودال های ماه بهتر است ماه در حالت تربیع اول (شب هفتم ماه قمری) یا در تربیع آخر(شب بیست و یکم ماه قمری)  باشد . به جز دریاها و گودال های بزرگ می توان دهانه های برخوردی و گودال های کوچکتر را رصد کرد و یا کوه هایی که بر سطح ماه وجود دارند را مشاهده نمود و درخشش نور خورشید بر نوک آنها را که صحنه ای بس جذاب است  را مشاهده نمود .
این نکته را در نظر داشته باشید که اگر با تلسکوپ ماه را رصد می کنید بهتر است از یک فیلتر کاهنده نور ماه استفاده کنید و یا کمی از دهانه تلسکوپ را بپوشانید .
در زیر نقشه دریاها و برخی گودال های معروف بر سطح ماه نمایش داده شده است .

دریاهای ماه

محمد مسعود صحت بخش

برچسب ها: , , , , , , , , , ,

شنبه, اردیبهشت ۱۷م, ۱۳۹۰ اقمار | دفعات بازدید: 5,344

۲ نظر در رصد دریاها و گودال های ماه

  • محمد می‌گه:

    خیلی خیلی خوب

  • اضافه کردن نظر