گزارش همایش شب یلداانجمن نجوم یزد مهریز دی ماه ۹۳

این همایش که با همت اعضای انجمن حرفه ای نجوم یزد در مهریز و با همکاری آموزش و پروش مهریز برگزار شد با رویکرد آشنایی عموم با آیین های فرهنگی شب یلدا و شب یلدا از نگاه علم در روز دوشنبه 1 دیماه در سالن همایش کانون کشاورزی مهریز و از ساعت 6:30 برگزار شد .
در ابتدای همایش سرکار خانم طباطبایی مجری همایش با اشعاری بسیار زیبا در ستایش شب یلدا شور و حالی به همایش دادند و شرکت کنندگان را به یاد مهمانی های شب یلدا و ویژگی های خاص شب یلدا انداختند .


بعد از اشعار و مقدمه سرایی خانم طباطبایی جناب آقای طبایی فرد معاون آموزش و پرورش مهریز خیر مقدمی به میهمانان گفتند و ضرورت پاسداشت آیین های گرم ایرانی را گوشزد کردند . بعد از عرایض ایشان سرکار خانم زهرا دهقان از اعضای فعال انجمن حرفه ای نجوم یزد در مهریز و مدرس نجوم سخنرانی خود را در باب آیین های باستانی شب یلدا در نقاط مختلف ایران را ارائه دادند و ریشه های شکل گیری این جشن باستانی را بررسی کردند .

در ادامه و بعد از سخنرانی سرکار خانم دهقان فرصت کوتاهی برای استراحت درنظر گرفته شد تا از شرکت کنندگان پذیرایی شود .
بعد از استراحت جناب آقای صحت بخش مدیر انجمن حرفه ای نجوم یزد سخنرانی خود را با موضوع شب یلدا از منظر علمی و علم در ایران باستان را ارائه دادند و در پایان سخنرانی ایشان مراسم پرسش و پاسخ نجومی برگزار شد که شرکت کنندگان به طرح سوال پرداخته و پاسخ را از جناب آقای صحت بخش دریافت کردند .

گزارش از : فاطمه فلاحی از اعضای انجمن حرفه ای نجوم یزد در مهریز

چهارشنبه, دی ۳م, ۱۳۹۳ گزارشات نجومی | دفعات بازدید: 1,846

یک نظر در گزارش همایش شب یلداانجمن نجوم یزد مهریز دی ماه ۹۳

  • ثریا می‌گه:

    جالب بود. ممنون از شما

  • اضافه کردن نظر