چرا ارتباط با موجودات فضایی آسان نیست ؟

کهکشان راه شیری می تواند منزلگاه بیش از هزاران تمدن فضایی باشد اما فاصله بسیار زیادی که بین ما و همسایگان کیهانیمان وجود دارد، احتمال تماس با آنها را فوق العاده کم کرده است. کهکشان ها مجموعه ای از ستارگان همراه با سامانه های سیاره ایشان و ابرهای میان ستاره ای هستند که ابعاد بسیار بزرگی دارند به طور مثال خورشید ما ستاره ای از میلیاردها ستاره ی کهکشان راه شیری است .اندازه وسیع صدهزار سال نوری راه شیری و سرعت نور را در نظر بگیرید اگر ما بتوانیم با سرعت نور حرکت کنیم تازه صد هزار سال طول می کشد تا بتوانیم از طرفی به یکطرف دیگر راه شیری برسیم , این نکته قابل ذکر است که نور با سرعت 300,000 کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند و سریعترین در عالم شناخته شده است . یک سیگنال بیش از چهار سال طول می کشد تا به ستاره آلفا قنطورس که نزدیکترین ستاره به سامانه خورشیدی ماست برسد و همین نور فاصله 150 میلیون کیلومتری بین زمین و خورشید را در حدود 8 دقیقه طی میکند .
اینها فواصل بسیار زیادی هستند به علاوه که باید برای رفت و برگشت اطلاعات فاصله ای دو برابر این مقدار را در نظر گرفت , بنابراین بعضی اوقات برای یافتن اقوام کهکشانی بایستی هزاران سال فرصت مهیا کرد و صبر نمود تا بتوانیم با تمدنهای دیگر صحبت کنیم. در نظر بگیرید سیاره ای با شرایط مناسب را در فاصله 20 سال نوری کشف کرده ایم و حال پیامی را برای این سیاره ارسال میکنیم . سیگنال ما با سزعت نور حرکت میکند پس 20 سال طول می کشد تا به سیاره مورد نظر برسد حال اگر آن سیاره ساکنینی هوشمند داشته باشد که بتوانند سریع پیام ما را تفسیر کرده پاسخ پیام ما را بدهند پیام آنها دوباره 20 سال در راه است تا به ایستگاه دریافت کننده زمینی برسد و این مدت رفت و برگشت حدود 40 سال می شود . این نکته قابل ذکر است که سیاراتی کشف می شوند که شرایط مناسب را دارا هستند ولی فاصله آنها بسیار بیشتر از مثال زده شده است و این نکته را نیز باید درنظر گرفت که بدلیل تفاوت درنوع زبان و ارتباط , کمی هم وقت صرف تفسیر پیام های ارسالی میشود که ما درنظر نگرفته ایم.
از منظر دیگر در سیاره زمین به محض اینکه شرایط مهیا شد، زندگی شکل گرفت اما سالیان درازی طول کشید تا زندگی هوشمند ایجاد شد پس این مسئله را نیز بایستی در نظر داشت که شاید در بعضی از سیارات فراخورشیدی زمین مانند که توسط پروژه ی کپلر کشف می شوند شاید موجودات هوشمندی وجود داشته باشند ولی هنوز به سطح تکنولوژیکی فضایی و ارسال و دریافت سیگنال های ارتباطی نرسیده باشند( مثل انسان 100 سال پیش ) با احتساب این مسائل یافتن موجودات فضایی کار آسانی نیست ولی شدنی است .
شاید کمی بی انصافی باشد که از دیدگاه عده ای چه آشنا به مسائل مربوط به اخترشناسی و چه نا آشنا به این مسائل وجود موجودات فضایی را غیر ممکن و یا وهم انگیز بدانیم چرا که هر ستاره ای که در آسمان می بینیم سامانه ای را در اطراف خود دارد ولی خب همه این ستارگان نیز نمی توانند شرایط زندگی را برای موجوداتی که حداقل ما می شناسیم فراهم کنند ولی هستند سیاراتی که اکثر شرایط مناسب برای میزبانی حیات را دارند ولی خب مسائل و مشکلات گفته شده در بالا شاید در ایجاد ارتباط سریع خلل ایجاد کند و اگر همین آمار کم سیارات فراخورشیدی کشف شده با شرایط مناسب را به ابعاد کهکشانی بسط دهیم خواهیم دید احتمال وجود سیاراتی که میزبان حیات حال چه هوشمند و تکنولوژیک , چه هوشمند و غیر تکنولوژیک و چه غیر هوشمند کم نیست حال این را در نظر بگیرید که در عالم شناخته شده احتمال وجود بیش از صدها میلیارد کهکشان است پس نباید در مقابل مسئله موجودیت موجودات فضایی به سادگی گذشت .


محمد مسعود صحت بخش

برچسب ها: , , , , ,

جمعه, بهمن ۳م, ۱۳۹۳ موجودات فضایی | دفعات بازدید: 3,980

۳ نظر در چرا ارتباط با موجودات فضایی آسان نیست ؟

  • وحید می‌گه:

    عالی بود، ممنون از شما.

  • وحید می‌گه:

    البته این نکته را هم باید در نظر داشت که ممکنه تمدنهایی بسیار قدیمی تر و پیشرفته تر از ما توی همین کهکشان وجود داشته باشند که با این حساب، سیگنالهای آنها (و شاید خود اونها) باید به ما رسیده باشه! در این صورت هم میشه ۲ فرضیه مطرح کرد: یا این سیگنالها رسیده و دولتهای پیشرفته (مثل آمریکا) با اون تمدنها ارتباطی مخفیانه برقرار کرده اند و یا اینکه خود اون تمدنها، فعلا” قصد ارتباط مستقیم با ما را ندارند ولی در گذشته این کار را کرده اند (مثل ساخت اهرام مصر و یا خیلی عجایب دیگه و شاید هم معجزات!). به هر حال هر چیزی احتمال داره!

  • zobeir می‌گه:

    در فیلم کریش موجودات ها میان روی جهان و به کریش قدرت فوق العاده داده وی این قصه هم راست است

  • اضافه کردن نظر