گزارش رصدهای شهریور ۹۰ انجمن نجوم یزد

گزارش رصد سوم شهریور
انجمن_نجوم_یزدشب سوم شهریور 1390 شبی بسیار خاطره انگیز بود . انجمن نجوم یزد رصد بسیار با شکوهی را در شب پنجشنبه 3 شهریور برگزار کرد که از بخش های مفرح گوناگونی تشکیل شده بود . رصد با برنامه افطار در محل رصدگاه اختصاصی انجمن نجوم یزد در دشت کالمند و مزرعه شور آغاز شد و تا حدود ساعت 9:45 ادامه داشت .
با توجه به اینکه آسمان تا حدود ساعت 1 بامداد ابری بود و پیش بینی های هواشناسی صحیح نبود برنامه هایی برای جذاب تر شدن رصد در نظر گرفته شد  که توسط آقایان حمیدرضا گل کاریه و امید پیله ور اجرا شد که در ذیل ذکر خواهد شد .
1. گرفتن عکس یاردگاری توسط علاقه مندان از ساعت 22 الی 23 شب .
2. برگزاری گارگاه آموزشی اجرام عمق آسمان و کار با تلسکوپ از ساعت 23:10 الی 00:25 بامداد
3. اجرای نمایش پانتومیم و نمایش و سرگرمی از ساعت 00:35 بامداد تا ساعت 1:5 .
4. شروع رصد آسمان و آشنایی با صورت های فلکی و اجرام عمق آسمان توسط ابزار آلات و تلسکوپ های تخصصی انجمن به وسیله آقایان محمد مسعود صحت بخش , حمید رضا گل کاریه , هاشم کلانتری و مسلم دهقان .
برنامه رصد و عکاسی نجومی تا ساعت 2:45 ادامه داشت و سپس کاروان رصدی که حدود 50 نفر را شامل می شد به سرپرستی آقای امید پیله ور مسئول رصد های انجمن نجوم یزد به سمت یزد حرکت کردند .

گزارش رصد 17 شهریور
کاروان رصدی حدود ساعت 21 به رصدگاه اختصاصی انجمن نجوم یزد رسیدند و پس از کمی گردش در منطقه رصدی و صرف شام و اجرای پذیرایی , گارگاه توجیهی اجرام عمق آسمان توسط آقایان محمد مسعود صحت بخش و حمیدر ضا گلکاریه  برگزار شد که حدود 1 ساعت طول کشید و سپس همگی به پشت بام رصدگاه رفته و در ابتدا مروری بر صورت های فلکی شد و بعد از آن رصد اجرام عمق آسمان با تلسکوپ های حرفه ای انجمن نجوم یزد شروع شد .  که این رصد تا  کمی قبل از طلوع آفتاب ادامه داشت که البته در بین رصد استراحت های کوتاهی صورت می گرفت .
بخش پایانی این رصد همراه با رصد خورشید در روز بود که پس از صرف صبحانه انجام شد . خورشید با تلسکوپ خورشیدی انجمن رصد شد و شرکت کنندگان لذت بسیار زیادی از دیدن عوارض خورشیدی بردند و سپس کاروان رصدی به سرپرستی آقای پیله ور به سمت یزد حرکت کردند .

گزارش رصد 31 شهریور
کاروان رصدی حدود ساعت 8 شب به رصد گاه رسید و پس از کمی گردش در منطقه مراسم پذیرایی و صرف شام انجام شد . سپس یک مراسم کوچک آتش بازی صورت گرفت که جلوه بسیار خاصی به تاریکی رصدگاه داد و تنوع جالبی بود . بعد از آن کارگاه توجیهی اجرام عمق آسمان و پرسش و پاسخ توسط آقای محمد مسعود صحت بخش اجرا شد که مورد استقبال فراوان شرکت کنندگان قرار گرفت و در ادامه صورت های فلکی مرور شد و سپس رصد اجرام آغاز شد که بخش اول رصد تا حدود نیمه شب ادامه داشت . در ساعت 12 شب شرکت کنندگان با یک مراسم آتش بازی باشکوه به استقبال آمدن پاییز و ماه مهر رفتند . و سپس کار رصد ادامه داده شد که تا حدود 3 شب ادامه داشت . بعد از آن شرکت کنندگان به استراحت و مشاهده آسمان پرداختند تا صبح که آخرین بخش رصد که همان رصد خورشید با تلسکوپ خورشیدی باشد اجرا شد و کاروان حدود ساعت 7:30 به سرپرستی آقای پیله ور به سمت یزد حرکت کردند .

 

محمد_مسعود_صحت_بخش

 

انجمن_نجوم_یزد

 

انجمن نجوم یزد

گزارش از امیر فارغی

برچسب ها:

سه شنبه, مهر ۵م, ۱۳۹۰ گزارشات نجومی | دفعات بازدید: 2,424

۲ نظر در گزارش رصدهای شهریور ۹۰ انجمن نجوم یزد

  • سعید می‌گه:

    عکس اخری که گرفتین بی نهایت زیباست لذت بردیم…

  • اضافه کردن نظر