سال ۹۵ دو شب یلدا داشتیم ؟

سوالی که این یکی دو روز اخیر خیلی از من و یا شاید از دوستان من پرسیده میشه این هست که امسال دو شب یلدا وجود داشت ؟
باید بگم نه !!! متاسفانه وقتی از رسانه ها موضوعی اعلام میشه چون برخی علمی درباره اون موضوع ندارن برداشت غلطی ازش میکنن و این برداشت غلط با توجه به کثرت شبکه های اجتماعی به صورت سرطانی در میان عموم مردم گسترش پیدا میکنه .
همونطور که دیگر جشن های نجومی پایه ای محاسباتی و فرهنگی در تقویم ایرانی دارند شب یلدا هم ریشه در علتی علمی داره و اگر اون عامل علمی براورده بشه از نظر علمی شب یلدا صورت میگیره . به عبارت خیلی ساده اگر بخوام بگم زمین سر راهش در گردش به دور خورشید از چهار نقطه خاص عبور میکنه که دوستان اهل نجوم دو تای اونها رو با نام برابران یا اعتدالین و دو تای اونها رو با نام انقلابین می شناسن زمانی که زمین در نقطه صفر از اعتدال بهاری قرار بگیره عید نوروز هست به عبارت دیگه لحظه تحویل سال همان لحظه رسیدن خورشید به مبداء حرکت اون همان نقطه اعتدال فروردین است و طبق محاسبات هر گاه فاصله خورشید از نقطه اعتدالی، برابر با صفر بشه‏ این لحظه تحویل سال هست . خب حالا زمانی که این اتفاق در نقطه انقلاب زمستانی بیفته و زمین از اون نقطه عبور کنه ما شاهد طولانی ترین شب سال خواهیم بود این نیست که حتما شب 30 آذر یقینا” باید شب یلدا باشه نه بستگی به زمان عبور زمین از نقطه انقلاب زمستانی داره .
اگر این رخداد در طول نیمه شب از یک روز اتفاق میفتاد همون شب بلندترین شب سال میشد و 30 آذر شب یلدا بود ولی اگر این رخداد در طول نیمه روز از یک روز کامل اتفاق بیفته طول شب قبل از اون با طول شب بعد از اون برابر میشد یعنی شب 30 آذر و 1 دی . با توجه به اینکه ورود به انقلاب زمستانی امسال ساعت 14:14 بوده یعنی حدود دو ساعت بعد از ظهر شرعی پس شب یکم دی ماه بلندترین شب هست و مستحق شب یلدا یا زایش مهر .
سعی شدبه زبانی ساده مطلب رو بیان کنم تا قابل فهم برای تمامی عزیزانی که سوال فرموده بودند باشه . امیدوارم حق مطلی ادا شده باشه .

محمد مسعود صحت بخش

پنجشنبه, دی ۲م, ۱۳۹۵ جشن های باستانی نجومی | دفعات بازدید: 3,004

اضافه کردن نظر