برخورد فاجعه بار ۶۵ میلیون سال پیش

پژوهش صورت گرفته توسط دانشمندان نشان می‌دهد که احتمالا آسمانسنگی که عامل انقراض دایناسورها و بخش زیادی از حیات ان زمان بود، باعث تاریکی و کدری جو زمین برای مدتی حدود 18 ماه شد که با نرسیدن نور خورشید به سطح زمین جانوران و گیاهانی که از انفجار جان سالم به در برده بودند دچار مرگ تدریجی و ساکتی شدند به گونه ای که گیاهان عامل فتوسنتز خود را از دست دادند و اینگونه بود رشدشان متوقف یا کند شد و غذایی برای جانوران و دایناسورهای گیاه خوار باقی مانده از انفجار نماند و با مردن تدریجی انها غذای دایناسورهای گوشتخوار باقی مانده نیز تمام شد و اخرین نسل از دایناسورها احتمالا مرگی اینچنینی داشته اند البته جو سنگین و آلوده زمین نیز عامل دیگری در این کشتار دسته جمعی بود .البته عوامل دیگری چون زلزله , سونامی , فوران های اتشفشانی و طوفان های بسیار قوی و افت دمای هوا از عوامل پسا انفجار هستند که بخش دیگری از موجودات را که از انفجار جان سالم به در برده بودند را به کام مرگ کشید و این عوامل موجوداتی که حتی در محل انفجار حاضر نبودند را به تباهی کشانده است .
در این برخورد فاجعه بار که باعث مرگ خیلی از جانوران شد برخی موجودات جاهای امنی را داشتند که باعث بقای نسلشان شد. آنهایی که در اعماق اقیانوس ها بودند و موجوداتی که زیر سطح زمین ساکن بودند . البته قابل ذکر هست خیلی از خزندگان غول پیکر و وحشتناک دریاها صدمه های جدی از عواقب پسا انفجار خوردند که نسل انها را با خطر نابودی مواجه کرد از جمله مهمترین فتوسنتز گرهای دریایی نابود شد در شرایط پسا انفجار فیتوپلانکتون‌ها و موجودات تک‌سلولی حاضر در قسمت پایین زنجیره غذایی در دریاها بودند. هنگامی که آن‌ها به تدریج نابود شدند، حیات در اعماق اقیانوس‌ها نیز در معرض خطر نابودی قرار گرفت که منجر به نابودی خزندگان دریایی غول پیکر مانند موسوسوریان , کرنوسورس و هلکوپریان ها شد.
سیارک عامل انقراض نسل دایناسورها دارای اندازه ی بسیار بزرگ در حدود 10 کیلومتر بوده است . پژوهشگران با بررسی لایه های مختلف زمین در دوران های مختلف متوجه تغییراتی در آب و هوا و رسوبات مربوط به دوران کرتاسه و زمان برخورد احتمالی آسمان سنگ با زمین شدند . همچنین بررسی لایه های زمین در خلیج جیکسلوب این نظریه را قوت می بخشد . احتمالا در برخورد 65 میلیون سال پیش بخش اعظمی از حیات کره زمین نابود شد و بعد از فروکش کردن آثار مخرب پس از انفجار زمین دوباره خود و حیات درونش را احیا کرد .

محمد مسعود صحت بخش

یکشنبه, اسفند ۲۰م, ۱۳۹۶ سامانه خورشیدی | دفعات بازدید: 422

اضافه کردن نظر