رشته های پروتئین ها حاوی الکترون راز, “باکتری های الکتریکی” است

آیا یک باکتری منحصر به فرد می تواند نیروگاه میکروسکوپی طبیعت باشد؟

گونه های Shewanella oneidensis ، یکی از گروه های میکروب هایی هستند که عمدتا سنگ های تنفس می کنند، کار می کنند.
به عنوان بخشی از متابولیسم آنها، باکتری ها راهی برای انتقال الکترون از داخل سلول در سراسر غشای بیرونی خود به سطح دریافتی در جهان خارج ایجاد کرده اند.

این فرآیند شبیه نحوه استفاده از اکسیژن برای نفس کشیدن است. بدن الکترون ها را از غذا می گیرد و در نهایت، الکترونها را به اکسیژن ریه منتقل می کند.

استفاده از انرژی ، منابع آلی دارای پتانسیل بسیار بالایی برای تکنولوژی پایدار جدید است. برای مثال، یک سلول سوختی میکروبی می تواند به وسیله جذب الکترون از باکتری بر روی الکترودها، به جای سنگهایی که این موجودات تکامل یافته برای نفس کشیدن، تولید برق کنند.

یکی دیگر از مزیت استفاده از “باکتری های الکتریکی” در حال حاضر در USC – فاضلاب بررسی می شود. میکروب ها بر روی زباله ها، اکسیداسیون مواد ارگانیک و تولید مقدار کمی برق تغذیه می کنند.

این موجودات می توانند انواع زندگی را که در محیط هایی وجود دارند که اکسیژن کم و یا بدون آن وجود دارد، مانند اقیانوس های عمیق و یا زیر سطح مریخ.

“اگر کسی توانایی انتقال الکترون را از سیستم خود نداشته باشد، قادر نخواهد بود انرژی ایجاد کند. باکتریها اساسا خفه می شوند.”

در زیر میکروسکوپ، دانشمندان می توانند ببینند که چه چیزی رشته هایی از این سلول ها تولید می کند. سال ها فرضیه حاکم بر این بود که اینها یک شکل از موهای کوچک است که به نام پیله شبیه به آنهایی است که در سایر انواع باکتری ها وجود دارد.

اما در سال 2013، ساحند پیربادیان، یک محقق کشف کرد که این پیش بینی ها، که به عنوان “نانوسیم ها” خوانده می شوند، در واقع، گسترش غشای سلولی تحت پوشش در سیتوکروم ها بود – پروتئین هایی که حاوی آهن هستند که انتقال الکترون را تسهیل می کنند. این نانوسیم ها اجازه می دهد که باکتری ها با سطوح بسیار بیشتر از آنچه انتظار می رود ارتباط برقرار کنند

مترجم نیلوفر ترکزاده
موسس گروه زیست و بیوشیمی یوسرن .

منبع
http://astrobiology.com/2018/03/strings-of-electron-carrying-proteins-may-hold-the-secret-to-electric-bacteria.html

سه شنبه, فروردین ۱۴م, ۱۳۹۷ زیست اخترشناسی | دفعات بازدید: 754

اضافه کردن نظر